Návrh fasády a interiéru RD na Mlynskej ulici, Čierny Balog

with Nekomentované

Riešený rodinný dom sa nachádza v obci Čierny Balog v Banskobystrickom kraji. Nachádza sa na svahovitej parcele, ktorej je prispôsobená aj dispozícia domu. Rodinný dom je v súčasnosti v štádiu hrubej stavby.

Situácia

Súčasný stav domu – v procese realizácie

Pôdorys 1.NP a 2.NP

Zadaním investorov bol návrh fasády a interiéru obývacích priestorov domu. Pri obhliadke som si všimla veľmi pekne odliaty betónový strop, ktorý sa páčil aj majiteľom a preto som sa rozhodla ho zanechať v surovom stave. Priestory dennej zóny sú minimalistických rozmerov a potrebovali opticky zväčšiť a rozjasniť. Z priestoru obývačky vychádza jednoramenné schodisko, ktoré bolo treba výtvarne stvárniť. Schodisko sa stalo dominantou miestnosti. Ťažko využiteľný priestor pod schodiskom som využila ako knižnicu s úložným priestorom. Kuchynskú časť som umiestnila do menšej časti s priamym výstupom na terasu. V kuchyni sa nachádza iba raňajkové sedenie. Jedálenské sedenie sa nachádza v obývacej časti v blízkosti okien s výhľadom na záhradu.

V rámci dispozície vznikol priestor, ktorý pri prehodnotení systému kúrenia ostal ako nevyužitý. Vzhľadom na to že priestor je bez okien bola táto miestnosť ťažšie využiteľná. V tomto priestore sme po prehodnotení s majiteľmi vytvorili malé domáce wellness, v ktorom sa nachádza sauna so sprchou.

Návrh fasády, terasy a terénnych úprav:

Návrh fasády spočíval vo výbere materiálov použitých na fasáde. Na 2.NP je navrhnutá vápennocementová omietka bielej farby, zatiaľ čo na 1.NP je na fasádu navrhnutý kamenný obklad.

Hlavný vstup do domu je umiestnený v 1.NP – teda pod úrovňou cesty. Bolo potrebné vyriešiť parkovanie pre autá a prístup do domu. Parkovanie sa vyriešilo pomocou oporného múru z betónových tvárnic, vznikli tak dve miesta na státie z úrovne cesty. Vďaka opornému múru sa vyriešil problém s prevýšením terénu parcely a terasa získala viac intimity.